email hasło

PEG

 


PEG to skrót od nazwy przetoki odżywczej przezskórna endoskopowa gastrostomia

 

 zdjęcie pochodzi z prezentacji Dr n. med. Piotra Landowskiego,

Katedra i Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej AMG

 

Pielęgnowanie osoby z PEG

 

Pielęgnacja zagojonego miejsca wyprowadzenia PEG, polega na zmianie opatrunku na gastrostomii (co 2–3 dni w razie potrzeby codziennie), według schematu:

- odsuń zewnętrzny dysk mocujący, by można było pod nim umyć skórę,
- skórę wokół przetoki umyj łagodnym roztworem wody z mydłem,
- osusz dokładnie skórę i zewnętrzny dysk mocujący, a następnie wsuń (ok. 1,5 cm) delikatnie gastrostomię do środka i obróć nią o 180o, co zapobiegnie przyrośnięciu gastrostomii do ściany żołądka (zgłębnik powinno się przekręcać codziennie),
- delikatnie wyciągnij zgłębnik do poprzedniej pozycji i przysuń z powrotem zewnętrzny dysk mocujący na odległość 5 mm od skóry (dysk mocujący trzeba dopasować za każdym razem, gdy pacjent przybierze lub straci na wadze).

W pielęgnacji skóry wykorzystuje się wodny roztwór łagodnego mydła. Na skórę nie nakłada się kremu ani talku. W razie potrzeby używa się natomiast środków odkażających zalecanych przez producenta sprzętu (np. Decontaman),
Wszystkie niepokojące objawy należy zgłaszać pielęgniarce. Przykładowo może dojść do zaczerwienienia skóry spowodowanego zaciekiem treści pokarmowej (w takim przypadku zalecane jest stosowanie uszczelniającej pasty Stomahesive) lub pojawienia się zmiany w usytuowaniu i mocowaniu gastrostomii.

 

Układanie pacjenta do karmienia

 

Podczas karmienia zalecana jest pozycja półsiedząca, z tułowiem uniesionym o ok. 45o. Jeżeli nie jest to możliwe, należy unieść głowę pacjenta i podeprzeć ją poduszkami.

 

Kontrolowanie czasu karmienia:

 

- sterylne diety w workach można podawać się przez 24 godziny, jednak regułą powinno być robienie przerwy nocnej,
- diety w butelkach mogą być podawane przez 8 godzin,
- inne diety (przygotowane z proszku, zmiksowane z produktów naturalnych) podaje się nie dłużej niż przez 4 godziny.

Wszystkie treści, zdjęcia oraz grafiki zamieszczone w portalu opiekundlaseniora.pl chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie, przetwarzanie oraz jakiekolwiek wykorzystanie, jest zabronione bez zgody administratora serwisu.